20 gru Brak komentarzy admin SEO Web

Podróże rozwijają, inspirują i wzbogacają o całkiem nowe doświadczenia i praktyczną wiedzę. Zapisywanie i publikowanie swoich wspomnień to świetny sposób na to, by zachować je na dłużej i przekazać innym. Pisanie bloga to zarówno przyjemność, jak i satysfakcja płynąca z dzielenia się przeżyciami. Należy jednak najpierw przemyśleć, co chcemy osiągnąć przez pisanie bloga podróżniczego i zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Jak rozpocząć pisanie bloga?

Przed rozpoczęciem pisania bloga podróżniczego warto zastanowić się, co będzie jego główną tematyką. Niektórzy wolą opisywanie swoich podróży i historii – ciekawych spostrzeżeń, tego, co zaskakuje w podróży, a także osobistych refleksji i przemyśleń na temat miejsca. Inni podróżnicy wolą skupić się na umieszczeniu w blogu praktycznych wskazówek dla osób, które planują odwiedzić daną lokalizację. Porady mogą dotyczyć atrakcji turystycznych i możliwości zwiedzania, biletów, transportu publicznego, zakwaterowania, bezpieczeństwa i innych.

Można też spróbować połączyć oba te elementy – używać bloga jako swego rodzaju pamiętnika, lecz jednocześnie umieszczać praktyczne informacje dla kolejnych odwiedzających. Oba podejścia mają swoje plusy i minusy i trafiają do innego rodzaju czytelnika – jednym bardziej podobają się historie i zaskakujące detale, a drudzy potrzebują konkretnych porad podczas organizowania własnych podróży.

Jednolity content – jak pisać, żeby chciało się czytać?

Gdy już wybierzemy tematykę bloga podróżniczego i elementy, które będziemy opisywać, ważne, by pozostać w tym konsekwentnym. Luźne, spontaniczne przemyślenia są z pewnością bardzo cenne – jeśli jednak chcemy zyskać stałych czytelników, musimy pisać w taki sposób, by przykuć ich uwagę. 

Jak to zrobić? Pisać w przejrzysty, zorganizowany sposób, z podziałem na akapity, z pogrubieniem najważniejszych fraz, z listami i wypunktowaniami. Dzięki temu czytelnik od razu będzie wiedział, czego mniej więcej dotyczy wpis, łatwiej mu też będzie znaleźć potrzebne fragmenty. 

Poza tym, podczas pisania warto pomyśleć o tym, czego tak właściwie czytelnik oczekuje. Można stosować chwytliwe tytuły, np. „TOP 5 atrakcji…”, „10 najciekawszych punktów widokowych w…” – tego typu treści nie tylko zachęcają i „wciągają” czytelnika, ale też pozwalają nam usystematyzować własne doświadczenia i przekształcić je na łatwą w odbiorze formę. Tutaj jako przykład https://nawakacje.eu/wroclaw-atrakcje/ – przewodnik po Wrocławiu w formie bardzo czytelnej dla odbiorcy.

Oprawa graficzna – czy jest ważna?

Zdecydowanie tak! Wpisy blogowe, które są pozbawione zdjęć i grafik, są znacznie mniej atrakcyjne dla czytelnika. Większość z nas jest wzrokowcami, dlatego wpisy wzbogacone o ciekawe zdjęcia wysokiej jakości lepiej przykuwają uwagę od takich, gdzie mamy do czynienia z jednolitą ścianą tekstu. 

Istotne jest też, by grafiki był pomysłowe i oryginalne, a także by dobrze uzupełniały treść bloga. Jeśli ktoś chce zobaczyć standardowe zdjęcia danej atrakcji turystycznej czy miejsca, równie dobrze może wyszukać obrazy w Google Grafika. Nasze własne zdjęcia powinny nawiązywać do osobistych przeżyć, spotkań, przytaczanych anegdotek.

Warto zadbać o odpowiednią jakość zdjęć – nie zawsze jest do tego obowiązkowo potrzebny profesjonalny aparat fotograficzny. Wystarczy zwrócić uwagę na kadrowanie, kolorystykę i naświetlenie, by zdjęcia inspirowały do podróży i zachęcały do dalszego czytania bloga.